Vytautas Paznanskis

Iš Energetika.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Paznanskis.jpg
VYTAUTAS PAZNANSKIS gimė 1930 metais vasario 9 d. Zarasų rajone Politiškių kaime mokytojo šeimoje. Tėvams persikėlus į Panevėžį mokėsi Panevėžio pradinėje mokykloje, vėliau Šeduvos vidurinėje mokykloje ir Panevėžio 1-oje vidurinėje mokykloje (dabar J. Balčikonio gimnazija).

1950–1955 metais studijavo Kauno politechnikos institute, kur įgijo hidrotechninės statybos inžinieriaus specialybę. 1955 m. pradėjo dirbti Kauno statybos-montavimo valdyboje meistru, vėliau darbų vykdytoju, vadovavo Biržuvėnų HE prie Virvytės upės statybai. Po to įsidarbino Panevėžio statybos-montavimo valdyboje darbų vykdytoju į Motiejūnų HE statybą prie Širvintos upės. toliau dirbo vyresniuoju darbų vykdytoju tiesiant 10 kV linijas Panevėžio statybos-montavimo valdybos aptarnaujamoje zonoje, kurią sudarė apytikriai 6–8 rajonai. 1957 metais sukūrė šeimą. Žmona, Marytė Mačytė, dirbo provizore, išaugino tris vaikus: sūnus Vaidotą, kelių inžinierių, Vytautą, žirginio sporto trenerį, bei dukrą Gintarę – ekonomistę. Šiuo metu Poznanskių šeima turtinga penkiais anūkais ir dviem proanūkiais.

1962 metais V. Paznanskis buvo paskirtas naujai steigiamos Klaipėdos statybos montavimo valdybos viršininku. Sukūręs pajėgų kolektyvą, vykdė Žemaitijos elektrifikavimo darbus. 1966 m. buvo perkeltas į Energetikos statybos trestą Vilniuje valdytojo pavaduotoju ekonomikai. 1984 m. buvo paskirtas Kruonio HAE statybos valdybos viršininku. Čia teko vykdyti didžiulės apimties ir dar nematyto objekto statybos darbus, kurie buvo nauji ne tik Lietuvoje. Jose išryškėjo V.Poznanskio, kaip inžinieriaus ir vadovo, organizaciniai gabumai, pasirengimo tokiai statybai lygis. Devintojo dešimtmečio pabaigoje Lietuva gyveno istorinio perversmo dvasia, kartu tai buvo didžiulės psichologinės įtampos metai. Mūsų visuomenėje iškilo įvairios prieštaringos nuomonės dėl Kruonio HAE reikalingumo mūsų valstybei. Statybos teritorijoje įvyko keli mitingai, kurie sutrukdė vandens keliais atplukdytų svarbių HAE įrenginių iškrovimą. Po mitingų, kuriuose dalyvavo ir studentai, Maskva žymiai sumažino statybos finansavimą, statyba ėmė lėtėti. Tačiau keli tūkstančiai statybininkų tęsė savo darbą, nepasidavė šios elektrinės reikšmės nesuprantančios visuomenės spaudimui. Iki 1994 m. buvo sumontuoti ir pradėjo dirbti trys Kruonio HAE hidroagregatai.

1994 m. V. Paznanskis išėjo į pensiją. Jo darbo biografijoje tik viena sritis – energetika. Vytautas vykusiai derino darbą ir savo pomėgius. Jaunystėje sportavo, dalyvavo meno saviveikloje. Vėliau pomėgius lėmė ir hidrotechniko specialybė – jis pamėgo žūklę. Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dalyvavo Vytautų klubo veikloje. Jo pomėgiai - sodyba Balsių mikrorajone, sodininkystė, bitininkystė. Vytautas apdovanotas įvairių valstybės institucijų garbės ir padėkos raštais, už nuopelnus jam suteiktas nusipelniusio statybininko Garbės vardas.

Vytautas Paznanskis mirė 2017 m. spalio 28 d. Palaidotas Saltoniškių kapinėse.

Parengė Viktoras Merkys